YAKIN TEHLİKE

Cep telefonları... Olmasalar ne yapardık bilmiyoruz. Artık insanlar yanlarında cep telefonları olmadığında kendilerini güvensiz hissediyorlar. Bütün gün hemen yanıbaşımızda olan bu hayat kurtarıcılar geceleri de başucumuzdaki vazgeçilmez yerlerini alıyorlar. Peki bize bu kadar yakın olan ve yaşamımızı kolaylaştıran cep telefonlarımızın sağlığımızı ne denli tehdit ettiğini biliyor musunuz?

Konuyla ilgili Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu'nun Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamalara bir bakalım isterseniz.

Gündelik hayatımızda sürekli kullanılan cep telefonları yararının yanı sıra hastalık da saçabiliyor. Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, sürekli elde tutulan cep telefonlarının eldeki bakterileri topladığını belirterek şu uyarılarda bulundu:

Klozet kapakları gibi.                     
 
"Cep telefonları tıpkı klozet kapakları, kapı kolları gibi mikroorganizma yuvalarıdır. Günlük hayatımızda elimizi dokundurduğumuz pek çok yerden aldığımız mikroorganizmalar ellerimiz aracılığıyla cep telefonlarına geçiyor. Cep telefonları da belirli bir ısı yayıp, sıcak oldukları için mikroorganizmaların rahatça üremelerine olanak verir. Bunlar da özellikle mukoza olan, hassas yerlerde enfeksiyon yayılmasına neden oluyor. Diğer bir deyişle cep telefonları mikropları ağza buruna iten iyi bir yüzeydir.
            

Zararlı bakterilerle dolu..  
      

Özellikle açık bir yara veya sivilce varsa orayı enfekte eder. Hatta bu konuda yapılan bir araştırmanın sonuçları oldukça çarpıcı olarak bu gerçeği ortaya koyuyor. Bu çalışmada;  266 tıp personeli ve öğrencileri arasında bir araştırma yapılmış. Bu topluluğun yüzde 98'i cep telefonu kullanıyor ve sadece yüzde 3'ünün telefonu kullandıktan sonra temizlediği belirtilmiş. Yüzde 53 gibi bir oran ise telefonlarını hiç temizlemiyor. Telefonlar üzerinde yapılan incelemelerde ise 101 tane telefonda mikroorganizmalara rastlanmış ve bunun yüzde 45'inin de zararlı bakteriler olduğu belirlenmiş.
 


Telefonlarınızı dezenfekte edin..

Kişiye özel cep telefonlarının başkası tarafından kullanılması durumunda hemen dezenfekte edilmesi gerekiyor. Hiç kimsenin eli steril değildir. Sadece kişinin kendisinin kullandığı telefon ise yine sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez dezenfekte edilmelidir. Bu dezenfekte işlemi için aşındırıcı etkisi olmayan ıslak mendiller kullanılabilir. Ayrıca cep telefonlarına özel dezenfektan mendiller de kullanılabilir."