Doğa İçin

Günlük yaşamımızda sıkça yüz yüze geldiğimiz çevre sorunlarının birçoğu kullandığımız bazı kimyasal ürünlerden kaynaklanmaktadır. Özellikle bilim ve teknolojinin sadece faydacılık anlayışı ile gelişmesi ekolojik sistemi tahrip etmekte, çevreye de sürekli şekilde yeni kimyasal maddelerin karışmasına neden olmaktadır. Pek çok kimyasal madde, tehlikelerinden bihaber olarak evlerimize, işyerlerimize girmekte; gıdalarımıza, yemek yediğimiz tabaklara ve su içtiğimiz bardaklara karışmaktadır.

Hal böyle olduğunda kullandığımız kimyasalın sadece görünür vaadini değil, içeriğini dolayısıyla bize ve içinde yaşadığımız dünyaya yan etkilerini/zararlarını da araştırmamız gerekiyor.

Örneğin, bulaşık yıkamak için kullandığımız kimyasal deterjanın ya da tabletin sağlığımıza verdiği en büyük zarar, yıkama işleminde durulamadan sonra bile (tabaklarda, bardaklarda vs.) kalan ürüne ait artıklardır. Hatta bu yönde, makineden temizlenmiş olarak çıkan tabakların ve bardakların kullanılmadan önce sirkeli suyla silinmesi tavsiye ediliyor.

Peki ya kullandığınız kimyasal sadece işini yapıp (bulaşıklarınızı temizleyip) geride hiçbir artık bırakmadan çekip gidiyorsa? Hatta atık su olarak kanala karıştığında yer altı sularına yani doğaya zarar vermiyorsa? Bu kimyasal yine de zararlı mıdır? Elbette hiçbir kimyasal doğal maddelerin yerini tutamaz. Ama madem günlük hayat içinde kullanmak zorundayız, neden duyarlı teknolojiyle üretilmiş, her türlü laboratuvar testinden geçerek insan ve çevre sağlığına zararlı olmadığı onaylanmış ürünlere yönelmeyelim. Varsın elinizin altındaki ürün kadar güzel kokmasın. Ama sağlığınızın altını gizliden gizliye de oymasın.

İşte biz, bunun için çok çalışıyoruz. Üretim yaparken daha fazla maliyetleri gözden çıkarıp, mümkün olanın en iyisini size sunmak için. Bu yüzden ürünlere dair her türlü süreci, elinize geçmeden önce ince eleyip sık dokuyoruz. Elbette her ticari işletme gibi devamlılığı sağlayacak kar birincil hedeftir. Bu bizim için de böyle. Ancak bu doğru üretim ve anlatımla yapılabilecekken neden yan yollara sapıp daha fazla kazanmak uğruna insan ve çevre sağlığını hiçe sayalım. Bu dünyada biz de yaşıyoruz. Biz de nefes alıyoruz. Ve her geçen gün maalesef sağlıklı nefes sayımız azalıyor. Giderek doğayı yok ediyoruz. Doğa vericidir. Ama ona gereken özeni göstermediğimiz de yani zamanı geldiğinde almayı da bilir. Enevex için önemli olan insan ve yaşamın devamlılığını sağlayan doğadır.

Bu işe girerken kendimize bir söz verdik. " Var olan sorunu çözerken başka bir soruna yol açmayacağız" diye. Bugün de, yarın da bu sözümüzün arkasında dimdik duracağız!